Losy polskich rodzin na Wołyniu “za kordonem”

T. 51 Michał Rudzki, “Notatnik wołyński”, Biały Dunajec – Ostróg 2006.

Michał Rudzki i jego rodzina pochodzą ze Sławuty i okolicznych wiosek. “Notatnik wołyński” ukazuje losy polskich rodzin na Wołyniu “za kordonem”. Jest to kolejna publikacja, która powstała jako żywa odpowiedź na nasze starania o uchronienie przed zapomnieniem chociaż części wołyńskiego dziedzictwa.

Wołyń pozostanie nadal Wołyniem

***Nowość wydawnicza***

Biblioteka “Wołania z Wołynia” t. 51

Michał RUDZKI

Notatnik wołyński

Biały Dunajec – Ostróg 2006,

s. 88; ISBN 83-88863-30-4

cena 12,- zł + porto

*******

Notatnik wołyński jest kolejną publikacją Ośrodka “Wołanie z Wołynia", która powstała jako żywa odpowiedź na nasze starania o uchronienie przed zapomnieniem chociaż części wołyńskiego dziedzictwa.

Autor niniejszej książki, Michał Rudzki, i jego rodzina pochodzą z Wołynia, a konkretnie ze Sławuty i okolic. Jego matka, Antonina Janina Walewska, urodziła się 12 czerwca 1899 roku we wsi Hołowle. Ochrzczona została w kościele parafialnym w Krzywinie 25 czerwca tegoż roku. Książka zasługuje na uwagę choćby z tego powodu, że ukazuje losy polskich rodzin na Wołyniu “za kordonem. O ile losy Polaków Wołynia w granicach II Rzeczypospolitej są bardziej znane, to dzieje Wolynian “sowieckich” nierzadko okryte zapomnieniem i niepamięcią, w formowanie się kultury religijnej dawnej Rzeczypospolitej.

Notatnik wołyński Michała Rudzkiego sugestywnie oddaje atmosferę tamtych czasów – “nieustające zmiany wojskowo-polityczne na Wołyniu, w których zmieniało się wszystko jak w kalejdoskopie mowa, mundury, sposób realizacji władzy i żądania, oraz dostrzegalna dominacja wszystkiego co polskie wytwarzały nienazwane przekonanie, że będąc u siebie, mimo szczorsowców, czerwonoarmiejców Tuchaczewskiego, petlurowców przecież Wołyń pozostanie nadal Wołyniem z sąsiadującymi obok siebie kościółkami i cerkwiami, z mieszaniną narodowościową ukraińsko-żydowsko-rosyjsko-polską” (s. 14).

Niniejszą książkę można zamawiać pod następującymi adresami:

Ośrodek

“Wołanie z Wołynia”

skrytka pocztowa 9

34-520 Poronin

“Волання з Волині”

вул. Кардашевича, 1

35800 м. Остріг

Рівненська обл.

lub:

E-mail: kovaliv@ostroh.uar.net

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Ostróg nad Horyniem, 29 sierpnia 2006 r.