Ks. Kamil Kantak - Juliusza Słowackiego życie i idee religijne

Oddajemy Szanownym Czytelnikom naszej serii wydawniczej kolejny tom.

W 1999 roku obchodziliśmy kolejno dwie rocznice poświęcone Juliuszowi Słowackiemu,  a mianowicie: 190. rocznicę jego urodzin – 4 września 1809 – i 150 rocznicę śmierci – 6 kwietnia 1849. Rocznice te były okazją do różnych rocznicowych imprez, spotkań naukowych i refleksji nad recepcją wieszcza w Polsce i na Ukrainie.

W 2009 roku będzie obchodzony kolejny Rok Słowackiego. Niech przypomnienie pracy ks. Kamila Kantaka pt. „Juliusza Słowackiego życie i idee religijne” będzie dalszym przygotowaniem do kolejnych obchodów rocznicowych.

Niemal sto lat temu ks. Kamil Kantak opublikował w „Gryfie” (R. 2: 1910, z. 8) artykuł „Słowacki i Pomorze”. Pisał tam: „Wszechstronny umysł Słowackiego wciągający w rachuby swoje całą Polskę i Słowiańszczyznę, cały obszar wiedzy i sztuki, filozofii i religii, pamiętał także o Pomorzu. O Pomorzu w Królu-Duchu mowa jest w rapsodzie III «Miecz a Sława».

...Pomorzanie nie mają się czego skarżyć na myśl polską i poezję polską... pamiętał o nim najwyższy umysł polski...

Któż z Pomorzan, który Kaszuba zajmuje się Słowackim?”. Oto świadectwo wielkiego oddziaływania wieszcza rodem z Wołynia.