Polśki cvyntari na Volyni (UA)

ПОЛЬСЬКІ ЦВИНТАРІ

НА ВОЛИНІ

4 листопада [2008 р.] у Домі Культури в Кентах відбувся фотовернісаж під заголовком “Польські цвинтарі на Волині”, з участю автора фотознімків Владислава Ґродецького.

Варто відмітити, що Владислав Ґродецький представник Порозуміння у справах Відбудови Польських Цвинтарів на Сході, а також відомий мандрівник. Автор фотографій промовив перед зібраними на тему першої світової війни, нагадав про хоробрі подвиги польських жовнірів. Ця виставка присвячена святкуванню 90-ої річниці повернення Польщею незалежності.

Виставка складалася з кільканадцятьох сучасних фотознімків, на яких представлена праця багатьох людей, котрі безкорисливо запропонували свою допомогу у відновленні польських могил легіонерів на цвинтарі в лісі в Костюхнівці, а також у Ковелі, тим самим зберігаючи їх від цілковитого знищення і забуття. На закінчення зустрічі, голова Товариства Шанувальників Конт, пані Ірена Дроздзік, вручила Владиславу Ґродецькому дві публікації “Кентського Альманаху”, в яких розміщені статті, широко представляючі вклад Кент у повернення волі.

Відомість з інтернетного сервісу ґміни Кенти:

З польської переклала

Владислава Криницька

[“Волання з Волині” ч. 6 (85) від листопада-грудня 2008 р., 30 стор.]

Polskie cmentarze na Wołyniu

POLSKIE CMENTARZE

NA WOŁYNIU

4 listopada [2008 r.] w Domu Kultury w Kętach odbył się wernisaż wystawy fotograficznej pt. “Polskie cmentarze na Wołyniu”, z udziałem autora zdjęć Władysława Grodeckiego.

Warto nadmienić, że Władysław Grodecki jest pełnomocnik Porozumienia ds. Odbudowy Polskich Cmentarzy na Wschodzie a zarazem znanym podróżnikiem. Autor fotografii wprowadził zgromadzonych w tematykę pierwszej wojny światowej, przypomniał waleczne czyny polskich żołnierzy. Wystawa ta włączyła się w obchody 90 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wystawa składa się z kilkunastu współczesnych zdjęć przedstawiających pracę wielu ludzi, którzy bezinteresownie zaoferowali swoją pomoc przy odnawianiu grobów polskich legionistów na cmentarzu w Lesie w Kościuchnówce oraz w Kowlu chroniąc je tym samym przed całkowitym zniszczeniem i zapomnieniem.
Na zakończenie sp
otkania przewodnicząca Towarzystwa Miłośników Kęt pani Irena Droździk wręczyła Władysławowi Grodeckiemu dwie publikacje “Almanachu Kęckiego” w których zamieszczone są artykuły szeroko opisujące wkład Kęt w odzyskanie wolności.

Wiadomość z internetowego serwisu gminy Kęty:

[“Wołanie z Wołynia” nr 6 (85) z Listopada-grudnia 2008 r., s. 30.]